1. szably - A jtktr EZ MILYEN HUJEN VAN MEGFOGALMAZVA
Mretek: A jtktr minden esetben tglalap alak. A hossznak meg kell haladnia a szlessgt. Hossza: minimum 25 m, maximum 42 m. Szlessge: minimum 15 m, maximum 25 m.
(Nemzetkzi mrkzseken a kvetkez mreteket kell a jtktrrel kapcsolatban figyelembe venni: Hossza minimum 38 m, maximum 42 m Szlessge minimum 18 m, maximum 22 m )
A jtkteret hatrol vonalak: A jtkteret jl lthat vonalakkal kell hatrolni. A vonalak, ahhoz a terlethez tartoznak, amit hatrolnak. A hosszabbik vonalakat oldalvonalnak(partvonalnak), a rvidebbeket alapvonalnak nevezzk. Minden vonalnak 8 cm szlesnek kell lennie. A felezvonal kt egyenl rszre osztja a jtkteret. Kezdpontot a jtktr kzepre kell festeni. A kezdpont kzepbl egy 3 m sugar krvet kell hzni ez a kezdkr.
A bntetterlet: A bntetterletet mindkt kapuvonalra az albbiak szerint kell felfesteni: A kapufk kls ltl mrve, egy 6 m sugar krvet kell hzni a jtktrre befel, a kapufk magassgig. Ezeket a krveket egy 3,16 m hosszsg, az alapvonallal prhuzamos egyenessel kell sszektni.
Bntetpont: Mindkt kapuftl egyenl tvolsgra a kapuvonaltl 6 m-re a jtktrre befel egy jl lthat jelet kell megjellni. Ez a bntetpont.
A msodik bntetpont: Mindkt kapuftl egyenl tvolsgra a kapuvonaltl 10 m-re a jtktrre befel egy jl lthat jelet kell megjellni. Ez a bntetpont.
Szglet negyed krv: Minden sarokponttl egy 25 cm sugar negyed krvet kell a jtktrre hzni. A szgletrgsokat innen kell elvgezni.
A cserezna: A cserezna az oldalvonal mellett tallhat, a cserepadok eltt. A jtkosoknak ezen bell kell a csert elvgezni. - A csereznt a kispadok eltt kell kijellni s minimum 3 m szlesnek kell lennie. A csereznt jell vonal egy 80 cm hossz s 8 cm szles vonal, amely 40 cm hzdik be a jtktrre is ki azon kvl. - A csereznkat a felezvonaltl legalbb 3 m-re kell felfesteni. Az idmrnek a felezvonalnl szabad kiltst kell biztostani.
A kapuk: A kapukat a glvonal kzepre kell fellltani. A kapuk kt kapufbl llnak s fell egy a glvonallal prhuzamos felslccel van sszektve. A kt kapufa tvolsga (bels ltl mrve!) 3 m, a keresztlc tvolsga a glvonaltl 2 m. A kapukat a balesetek megelzse rdekben jl rgzteni kell. A kapufk s a felslc szlessge 8 cm. A kapuhlk, nylonbl, kenderbl, jutbl, illetve az International FA. Board ltal idrl idre engedlyezett anyagbl kszlhet. A hlkat ki kell stangkkal feszteni, hogy a kapust a mozgsban ne akadlyozza.
A jtktr fellete: A jtktr felletnek simnak kell lenni. Ajnlott fa, vagy manyag borts talaj. Beton vagy aszfalt nem engedlyezett.
Ezeknek a szablyoknak nagy rsze csak a hivatalos futsal plykra vonatkozik (nem fogjuk tpteni a plyt)
2. szably - A labda
A labda: - gmb alak; - anyaga brbl, vagy ms engedlyezett anyagbl kszlhet; - tmrje 62 s 64 cm kz kell, hogy essen; - slya a jtk kezdetekor min. 400 gr. max. 440 gr.; - a benne lv nyoms 0,4-0,6 Bar.
A meghibsodott labda cserje:
Ha a labda a mrkzs folyamn meghibsodik: - a jtkot meg kell szaktani; - a jtkot jtkvezeti labdval kell folytatni arrl a helyrl, ahol a labda elzleg alkalmatlann vlt. Ha a labda akkor vlik alkalmatlann, amikor jtkon kvl van (kirgs, szgletrgs, stb.), akkor a mrkzst az j labdval ennek megfelelen kell folytatni. A mrkzs folyamn a labdt csak a jtkvezet engedlyvel lehet kicserlni.
3. szably - A jtkosok szma
A mrkzst kt csapat jtssza, 5-5 fvel, ezek kzl az egyik a kapus.
A csere vgrehajtsa: A mrkzsekre cserejtkosok nevezhetk. Ezek szma max. 7 f lehet. A mrkzs folyamn a csere szma korltlan. A lecserlt jtkos ismt rszt vehet a jtkban. A csert vgre lehet hajtani egyarnt, ha a labda jtkban s jtkon kvl van, amikor a jtkvezet engedlyt add r.
A csere a kvetkez mdon van szablyosan vgrehajtva:
- lecserlend jtkosnak elszr el kell hagyni a jtkteret; - a becserlend jtkos csak ezutn lphet be a jtktrre; - a cserejtkosok is a jtkvezet hatskre al tartoznak, fggetlenl attl, hogy a jtkban rszt vesznek-e, vagy sem; - a csere akkor van vgrehajtva, ha a cserejtkos belp a jtktrre. Ettl kezdve a lecserlt jtkos cserejtkoss vlik. - minden jtkos helyet cserlhet a kapussal.
Bntet rendelkezsek: a) ha a cserejtkos belp a jtktrre, mieltt a lecserlend jtkos elhagyn a jtkteret:
- a jtkot meg kell szaktani; - a cserejtkost srga lappal kell figyelmeztetni; - a jtkot kzvetett szabadrgssal kell folytatni az ellenfl javra onnan, ahol a labda a jtk megszaktsnak pillanatban volt. Figyelembe kell venni a 11. szably ltalnosan ktelez rendelkezseit.
b) ha a cserejtkos nem a csereznban lp be illetve a lecserlend jtkos ( srls esett kivve) nem a csereznban megy le:
- a jtkot meg kell szaktani; - a vtkest srga lappal kell figyelmeztetni; - a jtkot kzvetett szabadrgssal kell folytatni az ellenfl javra onnan, ahol a labda a jtk megszaktsnak pillanatban volt. Figyelembe kell venni a 13. szably ltalnosan ktelez rendelkezseit.
4. szably - A jtkosok felszerelse
Biztonsg: A jtkos nem viselhet olyan felszerelst, amely veszlyezteti sajt maga, vagy az ellenfl testi psgt.
Alapfelszerelsek:
- trik vagy ing (mez); - nadrg; - cip ( a cip teremcip lehet, amely puha brbl kszlt. Stoplis cip nem engedlyezett);
a) Trik vagy ing (mez): (- a mezeket a htn 1-15-ig jl lthat szmozssal lehet elltni. Vlogatott mrkzseken a mezszmokat a mezek elejre s a nadrgokra is kisebb mretben r kell nyomtatni.)
b) A kapus: - viselhet hossz nadrgot is; - meznek eltrnek kell lennie a csapattrsaitl s az ellenfl jtkosaitl. Ha egy jtkos helyet cserl a kapussal, akkor az j eltr mezen a sajt, eredeti szmt kell viselni.
Bntet rendelkezsek: E szably megsrtse esetn a vtkes jtkost fel kell szltania jtktr elhagysra. Csak akkor trhet vissza, ha ll a jtk s a jtkvezet ellenrzi, hogy a szerelst rendbe hozta.
5. szably - A jtkvezet
Jogok s ktelezettsgek:
-rvnyt szerez a jtkszablyoknak; - eltekint a jtkmegszaktstl minden olyan esetben, amikor meggyzdse, hogy ezltal a vtlen csapatot juttatja elnyhz; - jegyzeteket kszt a mrkzssel kapcsolatban; - idmr hinyban elltja ezt a funkcit is; - joga van a mrkzst valamely szablytalansg vagy nem vrt esemny miatt megszaktani, vagy vglegesen beszntetni; - fellp a sportszertlenl viselked jtkosokkal szemben, figyelmezteti, vagy slyos szablytalansg esetn killtja a vtkest; - elkldi a jtktrrl azokat a szemlyeket, akik engedly nlkl lptek be; - srls esetn megszaktja a jtkot s eltvolttatja a srlt jtkost; - tovbbengedi a jtkot, ha vlemnye szerint a jtkos csak enyhn srlt meg; - eldnti, hogy a labda megfelel-e a 2. szably elrsainak.
A jtkvezet dntsei a mrkzssel kapcsolatban vgrvnyesesek.
6. szably - A jtk idtartama
Jtkid:
a) a mrkzs kt 20 perces tiszta jtkidej flidbl ll. c) a flidket bntetrgs vgrehajtsa cljbl meg kell hosszabbtani.
7. szably - A jtk kezdete s folytatsa
Kezdet: A mrkzs kezdete eltt a jtkvezet egy rmt dob a levegbe. Amelyik csapat a sorsolson nyer, az trfelet vlaszt. A sorsolson vesztes csapat kezdi a mrkzst. A msodik flidt az a csapat kezdi, aki az els flidben trfelet vlaszthatott.
Kezdrgs: A kezdrgs a labda jtkba hozatalnak egyik mdja:
- a jtk kezdetn; - gl utn; - a msodik flid kezdete sorn; - a hosszabbtsok esetn a flidk s glok utn.
Kezdrgsbl kzvetlenl nem rhet el gl.
Bntet rendelkezsek: Ha a kezdrgst vgz jtkos mg egyszer rinti a labdt, mieltt azt ms rintette volna, vagy a labda a jtkteret el nem hagyta:
- a jtkot az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell folytatni onnan, ahol a jtkos msodjra rintette a labdt. Ha ezt a sajt bntetterletn bell teszi, akkor a szabadrgst a hatos vonal kapuvonallal prhuzamos azon pontjrl kell elvgezni, ahol az eset a legkzelebb trtnt.
Minden ms szablysrts esetn a kezdrgst meg kell ismtelni.
A jtkvezeti labda:
Ha a jtkot egyb, a jtkszablyokban nem rgztett mdon megszaktjk, s nem trtnt egyb szablytalansg, akkor a jtkot jtkvezeti labdval kell folytatni onnan, ahol a labda a jtk megszaktsnak pillanatban volt. Ha a labda a jtkvezeti labdaejts folyamn elhagyja a jtkteret, anlkl, hogy azt valaki megjtszan, a labdaejtst az eredeti helyen meg kell ismtelni.
Kivitelezs:
- a jtkvezet derk magassgbl a labdt a fldre ejti. A labdaejtst ott kell elvgezni, ahol a labda a jtk megszaktsnak pillanatban volt. Ha ez a bntetterleten bell volt, akkor a labdaejtst a hatos vonal kapuvonallal prhuzamos azon pontjrl kell elvgezni, ahol az eset a legkzelebb trtnt. - a labda akkor kerl jtkba, ha a fldre r.
Bntet rendelkezsek: A labdaejtst meg kell ismtelni, ha:
- valamelyik jtkos rinti a labdt, mieltt az fldet rne; - miutn a labda fldet rt, elhagyja a jtkteret, mieltt azt brki megjtszan.
8. szably - A labda jtkban s jtkon kvl
A labda jtkon kvlre kerl, ha:
- akr fldn, levegben teljes terjedelmvel elhagyja a jtkteret; - ha a jtkvezet megszaktja a jtkot; - ha a mennyezetet rinti (teremben).
Minden ms esetben a labda jtkban marad, akkor is ha:
- kapufkrl vagy a keresztlcrl a jtktrre visszapattan; - a jtkvezetk egyikrl, aki a jtktren bell tartzkodik, tovbbpattan.
9. szably - A gl
Glt kell tlni,
- ha a labda akr a fldn, akr a levegben teljes terjedelmben thalad a glvonalon a kapufk s a keresztlc kzt, anlkl, hogy eltte a tmad csapat szablytalansgot kvetett volna el.
A mrkzs gyztese:
- a mrkzst az a csapat nyeri, aki tbb szablyos glt r el. Ha mindkt csapat azonos szm glt szerez, akkor a mrkzs dntetlen.
Bajnoki rendelkezsek:
- bajnoki vagy kupamrkzseken a szvetsg kirstl fggen, hosszabbtssal vagy bntet rgsokkal el lehet dnteni a mrkzs gyztest.
10. szably - Szablytalansgok s sportszertlen viselkeds
Kzvetlen szabadrgssal bntetend az a jtkos, aki a kvetkez szablytalansgok valamelyikt elkveti:
- ellenfelt megti, vagy megksrli megtni; - ellenfelt gncsolja, lbval buktatja, vagy megksrli azt; - nekiugrik ellenfelnek; - remplizi ellenfelt; - ellenfelt visszahzza, vagy megksrli visszahzni; - lekpi ellenfelt; - szndkos kezezsben vtkes (kivve a sajt bntetterleten bell tartzkod kapust); - ellenfelt htulrl gy szereli, hogy kzben rinti azt; - testi erejt brutlis mdon veti be, gy hogy nem a labdt akarja megjtszani; ellenfelt brmely irnybl becsszva szereli.
Bntetrgs: Ha valamely jtkos a fent emltett szablytalansgok egyikt a sajt bntetterletn bell llva kveti el, akkor az ellenfl javra bntetrgst kell tlni, feltve, ha a labda a szablytalansg pillanatban jtkban van.
Kzvetett szabadrgssal bntetend az a jtkos, aki elkveti az albbi szablytalansgok valamelyikt:
a) mint kapus:
- visszakapja a labdt a csapattrstl, amit jtkba hozott, anlkl, hogy a labda egyszer thaladt volna a felezvonalon, vagy az indt trflen az ellenfl jtkosa rintette volna;
b) mint meznyjtkos:
- veszlyesen jtszik; - szndkosan az ellenfelt feltartja; - a kapust arra knyszerti, hogy a kezben lv labdt megjtssza; - ms a 10. szablyban nem jellt szablytalansgot kvet el, amely sorn a jtkot a jtkvezet megszaktja s a vtkest figyelmezteti, vagy killtja.
A kzvetett szabadrgst onnan kell elvgezni, ahol az eset trtnt: Kivtel, ha az eset a sajt bntetterleten bell trtnt, akkor a hatos vonal kapuvonallal prhuzamos azon pontjrl kell elvgezni, ahol az eset a legkzelebb trtnt.
Srga lappal kell figyelmeztetni azt a jtkost aki:
- sportszertlenl viselkedik; - szavakkal, mozdulatokkal nemtetszst fejezi ki; - kvetkezetesen vt a jtkszablyok ellen; - kslelteti a jtk jraindtst; - szabadrgs, szgletrgs, bntetrgs esetn nem tartja be az elrt tvolsgot; - a jtkvezet engedlye nlkl belp a jtktrre s sportszertlenl viselkedik; - a jtkvezet engedlye nlkl elhagyja a jtkteret. (Srls esett kivve).
A fent emltett szablytalansgok sorn, ha a jtkvezet figyelmeztetni akarja a vtkest, s a jtkot megszaktja, akkor a jtkot az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell folytatni onnan, ahol a szablytalansg trtnt. Ha ez a bntetterleten bell volt, akkor a labdaejtst a hatos vonal kapuvonallal prhuzamos azon pontjrl kell elvgezni, ahol az eset a legkzelebb trtnt.
A mrkzs folyamn a vtkes jtkost ki kell lltani ha:
- durva szablytalansgban vtkes; - brutlisan jtszik; - ellenfelt, vagy valaki mst lekp; - ellenfl csapatt kezezssel nyilvnval glszerzstl fosztja meg (kivve a sajt bntetterleten bell ll kapust); - ellenfl csapatt szabadrgst, vagy bntetrgst maga utn von eszkzzel nyilvnval glszerzstl fosztja meg; - goromba, srt kifejezseket hasznl; - msodik srga lapot maga utn von figyelmeztetst kvet el.
11. szably - A szabadrgs
Ktfle szabadrgs ltezik:
- kzvetett szabadrgs; - kzvetlen szabadrgs.
Minden szabadrgs alakalmval a labdnak a talajon kell llni. A szabadrgst vgz jtkos csak akkor jtszhatja meg ismt a labdt, ha azt ms jtkos rintette.
Kzvetett szabadrgs: Gl csak akkor rhet el belle, ha a rg jtkoson kvl a labdt ms is rintette, mieltt az a kapuba kerlt.
Kzvetlen szabadrgs: Ha a labdt egybl a kapuba rgjk, akkor a gl rvnyes.
A szabadrgs helye: A labdnak a fldn kell llni. Az ellenfl jtkosainak legalbb 3 m-re kell a letett labdtl llni. A labda akkor kerl jtkba, ha elrgtk s ezltal elmozdult.
Bntet rendelkezsek: a) ha az ellenfl jtkosa az elrt tvolsgon bell tartzkodik:
- a szabadrgst meg kell ismtelni.
b) ha a rg jtkos mg egyszer rinti a labdt, mieltt azt ms rinten: az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell a jtkot folytatni onnan, ahol a jtkos msodszorra rintette a labdt, figyelembe vve az ltalnosan ktelez rendelkezseket.
- az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell a jtkot folytatni, figyelembe vve az ltalnosan ktelez rendelkezseket
12. szably - A bntetrgs
Bntetrgst kell tlni az ellenfl javra, ha valamelyik csapat egyik jtkosa a sajt bntetterletn bell llva, kzvetlen szabadrgst maga utn von szablytalansgot kvet el.
Bntetrgsbl kzvetlenl rhet el gl. A bntetrgst akkor is el kell vgezni, ha a mrkzs jtkideje a megtls pillanatban lejrt.
- a labdt a bntetpontra kell tenni; - a rgst vgz jtkost egyrtelmen azonostani kell; - a kapusnak a glvonalon kell llni s elre a rgs pillanatig nem mozdulhat el. Oldalra a glvonalon brmely irnyban mozoghat - minden ms jtkosnak a jtktren bell kell lenni, a bntetterleten kvl kell llni, a bntetpont mgtt, legalbb 5 m-re a labdtl s a rgst vgz jtkost nem szabad akadlyozni; - a bntetrgst vgz jtkosnak a labdt elre kell elrgnia; - a labdt csak akkor jtszhatja meg jra, ha azt ms rintette; - a labda akkor kerl jtkba, ha elrgtk s az ezltal elmozdul.
Bntet rendelkezsek: a) ha a vd csapat vt a szablyok ellen:
- a rgst meg kell ismtelni, ha nem szletik gl; - a rgst nem kell megismtelni, ha gl szletik.
b) ha a rgst vgz jtkos csapattrsa vt a szablyok ellen:
- ha gl szletik a rgst meg kell ismtelni; - ha nem szletik gl, akkor nem kell ismtelni.
c) ha a rgst vgz jtkos vt a szablyok ellen:
- a jtkot az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell folytatni, fggetlenl attl, hogy gl szletett-e vagy sem, figyelembe vve az ltalnosan ktelez rendelkezseket.
13. szably - A bergs, -dobs:
a jtk folytatsnak mdja.
Bergsbl/bedobsbl kzvetlenl nem rhet el gl.
Bergssal, -dobssal kell folytatni a jtkot, ha a labda teljes terjedelmvel, akr a fldn, akr a levegben elhagyja a jtkteret az oldalvonal mentn.
- A labdt az oldalvonalrl kell jtkba hozni, onnan ahol a jtkteret elhagyta - A bergst, -dobst a labdt utoljra rint csapat ellenfele vgzi - Az ezt elvgz jtkosnak a labdt a jtktren kvl llva, a jtktrre kell juttatni - Az ellenfl jtkosainak rgs esetn a letett labdtl legalbb 3 m-re kell llni - Az ezt elvgz jtkos csak akkor rhet jra a labdhoz, ha azt ms is rintette mr - A labda akkor kerl jtkba, ha azt a jtktrre befel elrgtk vagy bedobtk s elmozdul ezltal
Bntet rendelkezsek:
a) ha a rgst/dobst vgz jtkos mg egyszer rinti a labdt, mieltt azt ms rintette volna, akkor az rints helyrl az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell a jtkot folytatni. Figyelembe kell venni az ltalnosan ktelez rendelkezseket.
14. szably - A kirgs
A kirgs a jtk folytatsnak mdja.
Kirgsbl nem rhet el kzvetlenl gl.
Kirgssal folytatdik a jtk, ha a labda akr a levegben, vagy a fldn teljes terjedelmvel elhagyta az alapvonalat s utoljra azt tmadcsapat jtkosa rintette.
- A labdt a kapus vagy egy msik meznyjtkos a bntetterletn bell llva a jtktr brmely pontjra kirghatja. - Az ellenfl jtkosainak a bntetterleten kvl kell llni - A rgst vgz jtkos addig nem rintheti jbl a labdt, mg azt ms meg nem jtszotta - A labda akkor kerl jtkba, ha azt a rgst vgz jtkos, a bntetterleten kvlre rgja.
Bntet rendelkezsek: a) ha a labda kzvetlenl kirgsnl nem hagyja el a bntetterletet s egy sajt jtkos rinti a labdt:
- a jtkot az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell folytatni onnan, ahol a jtkos rintette a labdt.
b) ha a rgst vgz jtkos ismt rinti a labdt, miutn az elhagyta a bntetterletet, de mg ms jtkos nem rt hozz:
- a jtkot az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell folytatni onnan, ahol a kapus msodszor is rintette a labdt.
15 .szably - A szgletrgs
A szgletrgs a jtk folytatsnak mdja.
Szgletrgsbl kzvetlenl gl rhet el.
Szgletrgst kell tlni, ha a labda teljes terjedelmvel thalad az alapvonalon (nem a kapufk kzt) s azt utoljra vdcsapat jtkosa rintette(A kapust kivve).
- a labdt szgletrgsnl a kzelebb es 25 cm sugar negyed krvbe kell tenni; - az ellenfl jtkosainak legalbb 3 m-re a letett labdtl kell llni; - a szgletrgst a tmad csapat jtkosa vgzi el; - a labda akkor kerl jtkba, ha elrgtk s elmozdult ezltal; - a szgletrgst vgz jtkos akkor rintheti jra a labdt, ha azt ms jtkos megjtszotta.
Bntet rendelkezsek:
- ha a rgst vgz jtkos mg egyszer rinti a labdt, mieltt azt ms rintette volna, akkor az rints helyrl az ellenfl javra megtlt kzvetett szabadrgssal kell a jtkot folytatni. Figyelembe kell venni az ltalnosan ktelez rendelkezseket;
Minden ms szablysrts esetn a szgletrgst meg kell ismtelni.
16. szably - A bntetpontrl vgzett rgsok
A bntetpontrl vgzett rgsok, a mrkzs gyztest eldnt md.
- A jtkvezet kivlasztja a kaput ahov a rgsokat vgzik - A sorsolson amelyik csapat nyer, az kezdi a rgsokat - A jtkvezet jegyzeteket kszt a rgsokrl - Csapatonknt 5-5 jtkost kell bntetrgs vgrehajtsra kijellni - A rgsokat a csapatok felvltva vgzik - Amennyiben az egyik csapat a rgsok folyamn tbb glt r el, az t rgs befejezse eltt, mint a msik az tbl elrhetne, akkor a rgsokat be kell fejezni. - Ha nem, akkor addig kell rgni, mg az egyik csapat nem hibzik. - Ha t rgsig dntetlen, akkor jabb jtkosokat kell jellni a meglv jtkosok kzl, akik mg nem vgeztek rgst. - Ha mr mindenki vgzett rgst s az lls tovbbra is dntetlen, akkor a rgsokat elrl kell kezdeni, ismt minden jtkosnak rgni kell. - A rgs sorn a jtktren tartzkod jtkosok kzl brmelyik helyet cserlhet a kapussal. - Csak a jtkvezetk s a rgsra jogosult jtkosok tartzkodhatnak a jtktren. - A kapusnak a vds utn a jtktren bell kell maradnia, de nem akadlyozhatja a rgsokat.
|